Foglalkozásonkénti átlagkeresetek - 2011
   
 
 Fogalomtár 
 
A táblázatokban található fogalmak tartalma, az egyes adatok pontosságának jelölése.

 Létszám: 
 
  • mintalétszám: a mintába (illetve a feldolgozába) bekerült foglalkoztatottak száma, a táblázatok egyes sorainak megfelelő ismérvek alapján

  • súly létszám: a táblázat adott sorába bekerült mintaelemek létszámsúlyainak összege (= a sor átlagos létszámsúlya szorozva az adott súly mintalétszámával).

 Személyi alapbér: 
 
  • Vállalkozásoknál, a közigazgatásban a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozóknál és a nem profitorientált szervezeteknél: a munkavállalónak a munkaszerződésben meghatározott személyi alapbére hónapra meghatározva. Órabér esetén a havi alapbér megállapítása az évben átlagosnak tekinthető 173,8 havi fizetett óraszám figyelembe vételével történik.

  • Közalkalmazottaknál: az illetmény (ami magába foglalja a szakmai szorzó miatti, valamint a további szakképesítésért járó illetményrészt, valamint a munkáltató döntése alapján biztosított illetményrészt és a pedagógusoknál a kötelező óraszám emelése miatt végrehajtott illetményemelést)

  • Köztisztviselőknél: az alapilletmény, az illetménykiegészítés és a vezetői pótlék együttes összege.

  • Bírák és ügyészeknél: az alapilletmény, a beosztási-, valamint a vezetői pótlék együttes összege.

  • A hivatásos állományúaknál (akiknek az adatai csak összevontan, az összehasonlító indexek számítása során figyelembe nem vettként szerepelnek): a beosztási illetmény, az illetménykiegészítés, a rendfokozati illetmény (pótlék) és a vezetői pótlék együttes összege.
Az egyes soroknál az oda tartozó elemek megfelelő adatainak az egyénenkénti létszámsúlyokkal számított súlyozott számtani átlaga jelenik meg.

 Teljes kereset: 
 
A megfigyelt hónapban számfejtett rendszeres keresetelemek bruttó összege, melyhez hozzáadjuk az előző évi nem havi rendszerességű prémiumok, jutalmak, 13. havi fizetés 1/12-ed részét. Az egyes soroknál itt is a fentiek szerint számított súlyozott számtani átlag jelenik meg.

 Relatív szórás: 
 
A szórás az átlag %-ában

 A becslések pontossága: 
 
A táblázatainkban szereplő adatok nem teljeskörű felvételből származnak, hanem az adatszolgáltatáshoz előírtak szerint kiválasztott reprezentatív mintán alapulnak. Ily módon ki vannak téve a mintavétel miatti véletlenszerű eltéréseknek. Az így kapott becslések tehát kisebb-nagyobb mértékben eltérhetnek azoktól az adatoktól, amelyeket egy teljeskörű felvétel esetén nyerhettünk volna. Ez a különbség, amelyet "mintavételi hibának" nevezünk, nem tévesztendő össze az adatok pontatlanságával, ami származhat akár a szolgáltatott adatok nem tökéletes voltából, akár az adatfeldolgozás hibáiból. Ez utóbbi pontatlanságot nevezzük "nem mintavételi hibának", ami bármely statisztikánál előfordulhat, akár teljeskörű, akár mintavételes az adatgyűjtés. Ez utóbbi hibalehetőséget sokoldalú ellenőrzéssel és a szükségszerű javításokkal igyekeztünk minimálisra csökkenteni.

A mintavételi hiba nagyságát az un. "standard hiba" mértékével, ill. ennek az átlag %-ában kifejezett relatív nagyságával lehet jellemezni. Táblázatainkban minden átlagot és szórást jelzés nélkül kimutattunk, ahol a standard hiba nem haladta meg a minta átlagának 10 %-át. Közöljük azokat az adatokat is, ahol a relatív standard hiba 10 és 20 % közé esett, de ezeket a sorokat csillag (*) jelzéssel láttuk el. 20 % felett "nem értékelhető" megjegyzést tettünk, és az adatokat nem nyomtattuk ki. (Megjegyezzük, hogy az adatok túlnyomó többségénél a relatív standard hiba 8 % alatt van.)